Kimchi: Tradiční ukrajinská lahůdka

Přátelé, přináším vám poklad z ukrajinské kuchyně, který vás doslova rozžhaví a roztančí vaše chuťové buňky – ukrajinské kimchi! Tento fermentovaný (kvašený) zázrak, inspirovaný korejskou klasikou, je plný chuti, pikantnosti a zdraví prospěšných látek. Zapomeňte na jemné verze, které znáte z Česka. Toto je skutečné ukrajinské kimchi, které se musí pořádně uleželé a připravené s vášní. (Pokud chcete, na objednávku v Praze uděláme:)

Ingredience:

 • 1 velká čínská zelí
 • 3 střední mrkve
 • 1 velká cibule
 • 1 svazek jarní cibulky
 • 5-6 stroužků česneku
 • 1 kus zázvoru (cca 5 cm)
 • 1 červená paprika (pro barvu a chuť)
 • 1 šálek mořské soli (pro solný roztok)
 • 1/4 šálku korejského červeného chilli prášku (gochugaru)
 • 2 lžíce rybí omáčky (pro autentickou chuť)
 • 1 lžíce cukru (volitelně, pro mírné oslazení)

Postup:

 1. Příprava zelí: Rozřízněte čínské zelí podélně na čtvrtiny a poté na menší kousky. Namočte je do velké mísy se studenou vodou a rovnoměrně posypte mořskou solí mezi jednotlivými vrstvami. Nechte zelí nasáknout solí po dobu 2-3 hodin, občas promíchejte, aby se sůl rovnoměrně rozložila. Tím zelí změkne a připraví se na fermentaci.
 2. Oplachování a odsoušení: Po uplynutí doby máčení důkladně opláchněte zelí pod studenou vodou, aby se odstranila přebytečná sůl. Poté zelí nechte dobře okapat a osušte.
 3. Příprava pasty: Oloupejte a nastrouhejte zázvor a česnek. Nakrájejte cibuli a papriku na jemné kousky. V mixéru nebo kuchyňském robotu smíchejte zázvor, česnek, cibuli, papriku, chilli prášek, rybí omáčku a cukr do hladké pasty.
 4. Míchání ingrediencí: Mrkev nastrouhejte na tenké proužky a jarní cibulku nakrájejte na kousky. Všechny ingredience (zelí, mrkev, jarní cibulku) dejte do velké mísy. Přidejte připravenou chilli pastu a důkladně promíchejte, aby se všechny ingredience dobře obalily pastou. Použijte rukavice, pokud nechcete mít ruce pálivé ještě další den.
 5. Fermentace: Směs přeneste do sterilizovaných sklenic nebo keramických nádob, pevně ji utlačte, aby se odstranily vzduchové bubliny. Nádoby neplňte až po okraj, nechte asi 2-3 cm volného místa. Zakryjte nádobu víkem, ale nezavírejte úplně, aby mohl unikat vznikající plyn během fermentace.
 6. Odležení: Nechte kimchi fermentovat při pokojové teplotě 2-3 dny. Pak nádobu přesuňte do chladničky, kde může fermentace pokračovat pomaleji. Nechte ho uležet alespoň týden, ideálně dva týdny, aby se chutě plně propojily a kimchi získalo svou charakteristickou pikantnost a hloubku chuti.

Podávání a skladování kimchi:

 • K čemu podávat: Ukrajinské kimchi je skvělé jako příloha ke grilovanému masu, do sendvičů, k rýži, nebo jako pikantní doplněk k polévkám a dušeným pokrmům.
 • Skladování: Kimchi můžete skladovat v chladničce až několik měsíců. Chuť se bude postupem času stále vyvíjet a zlepšovat. To taky znamená, že bude dříve a dříve snězeno. Oplatí se dělat alespoň několik sklenic, když už.

Tipy a triky:

 • Pálivost: Pokud máte rádi extrémně pálivé jídlo, můžete přidat více korejského chilli prášku nebo dokonce čerstvé chilli papričky.
 • Variace: Přidejte různé druhy zeleniny jako ředkev, jablka nebo hrušky pro zajímavější chuťové variace.
 • Kvalita ingrediencí: Použijte co nejčerstvější a nejkvalitnější ingredience, aby vaše kimchi mělo tu nejlepší chuť a texturu.

Tak, přátelé, to je ono! Autentické ukrajinské kimchi, které vás ohromí svou pikantností a hloubkou chutí. Buďte připraveni na gastronomický zážitek, který vás přenese přímo na Ukrajinu. Dobrou chuť!

TIP: E-mailová konzultace o účincích aloe vera🌿pro vás zdarma

Zajímá vás, jak může Aloe Vera přispět k vašemu zdraví a pohodě? Nyní máte příležitost získat odborné rady zdarma!

Zanechte nám svůj kontakt a my vám na úvod zašleme náš krátký e-book plný zajímavých informací o této úžasné rostlině.

Kde vás můžeme zastihnout?

Zanechte komentář

Diskuze

Zatím bez komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *