Štítek pro ◊ Stromy ◊

22 Dub 2012 Jaro je tu-je čas začít myslet na svou zahrádku

Se zahrádkou je to jako s dětmi. Někdo bez ní být nemůže, ale je to starost, stejně jako radost. Zejména v jarním období nás čeká na zahrádce spousta práce. I pokud máte zahrádku opravdu malinkou a máte na ní jen kousek travnaté plochy a nějaké ty trvalé porosty, zcela jistě musíte podpořit rostliny pro dobré vegetační bujení. Trávník bychom měli vyhrabat, a co se trvalek týče, musíme v prvé řadě zjistit, jako škody na nich napáchala letošní zima.

Provzdušnění trávníku

provzdusneni travnikuJe potřeba ostříhat namrzlé či jinak poničené větévky a podobně. Pokud nejste zastánce vyložené dřiny na zahradě, zcela jistě vám pomůže zahradní technika.

Ta udělá z dřiny na zahrádce spíše potěšení. Místo nekonečného vyhrabávání trávníku železnými hráběmi sáhněte po vertikutátoru. Jeho pořízení se hodí i pro menší travnaté plochy. V tom případě sáhněte po elektrickém vertikutátoru, který není tak náročný na údržbu. Větší travnaté plochy nebo profi zahradní společnosti si zaslouží vertikutátory s benzínovým pohonem.

Díky vertikutaci dochází samozřejmě k vyčesání mechu z trávníku, ale zejména k jeho provzdušnění. Trávník je zelenější a mnohem méně náchylný na nemoci.

Sekačky a křovinořezy

Profesionálové doporučují vyčesaný trávníkový materiál sesbírat například sekačkou nebo sběrači listí. Tím se dostáváme k otázce sekaček a křovinořezů. Křovinořezy oceníte všude tam, kde je nepoddajný terén a kde se sekačkou neuspějete. Zvládne totiž i keřovité výhonky a podobné nepravosti na zahrádkách.

17 Dub 2012 Bezpečné odstranění klíštěte snadno a rychle

jak odstranit klisteZejména díky letošní zimě můžeme nástup klíšťat čekat už v průběhu dubna. Už nyní se objevují zprávy, že z venčení v lese došel majitel i pes s nechtěným cizopasníkem. Přisáté klíště je nejen velmi nepříjemné, ale samozřejmě také nebezpečné. Podle odborníků je až jedna pětina klíšťat infikována nebezpečnou boreliózou, na kterou doposud neexistuje žádné očkování.

Její průběh v těle je různý, zdaleka nejvíce jsou ohroženy děti a oslabení jedinci, kterým v těle na různých místech propukají záněty. Borelióza se pak léčí velmi silnými antibiotiky.

Právě proto je velmi důležité, klíště z pokožky nebo kůže zvířat. Klíště obecné patří do skupiny roztočů a má neuvěřitelnou schopnost rozmnožování. Bez potravy vydrží klíšťata velmi dlouho a v úkrytu v nižším travnatém porostu trpělivě čekají na svou oběť.

Ixoderm na přisátá klíšťata

ixodermExistuje spousta babských rad, jak odstranit klíště. Většinou se ale jedná o nesprávné metody, které díky různým olejům a mastem klíště dusí. To do rány vylučuje případné nemoci. Klíště odborníci nedoporučují ani vykroutit, protože může velmi snadno dojít k utržení hlavičky zvířete a ta následně zůstane pevně v ráně.

Nyní je k dostání inovativní přípravek-Ixoderm ve formě pro lidi i pro zvířata. Vyndat klíště nevylo nikdy tak jednoduché. Působení toho přípravku tkví v tom, že díky hustému gelu jednoduše nanesete přípravek na klíště a dojde k jeho okamžitému znehybnění. Tím je zapříčiněno to, že klíště se nemůže bránit a tím pádem se nevrací obsah jeho střev i s nemocemi do rány. Přípravek klíště znehybní a zahubí a navíc obsahuje i desinfekční látky. Po několika málo minutách gel zaschne a i s klíštětem odpadne z kůže nebo ho jednoduše vydrolíte.

19 Zář 2011 Bez černý – plody
 |  Rubrika: Bylinky, Zajímavosti, Zdraví  | Štítky: ,  | Zanechte komentář

Právě teď je ta vhodná doba pro sběr zralých bezových plodů.

bez cernyZralé bezinky mají černou barvu, jdou lehce odtrhnout od stopek a chutnají plně, sladce, nejsou trpké. Zralé bezinky otrháme, opereme, osušíme, naložíme do sklenice a zalijeme čtyřicetiprocentním alkoholem. Necháme stát na slunném nebo alespoň teplém místě.

Během několika málo dní – pokud jsme použili opravdu dobře zralé plody, pak už po několika hodinách – se alkohol zbarví do temně rudé. Tyto bezinkové kapky užíváme jako lék při nachlazení, můžeme samozřejmě používat na počátku podzimu jako prevenci.

Plody bezinek se dají velmi dobře zpracovat i bez alkoholu – otrhané plody omyjeme, pomačkáme v hrnci, zalijeme vodou a povaříme asi deset minut. Ke konci varu přidáme cukr, nejlépe přírodní hnědý, ať už řepný či třtinový a jako konzervant použijeme citronovou šťávu. Propasírujeme, slijeme do lahviček nebo malých skleniček / např. od dětských přesnídávek / a používáme jako léčivý sirup.

Působí opravdu velmi dobře při nachlazení, proti bolestem v krku, chrapotu.

12 Srp 2011 Léčivá energie stromů-lípa
 |  Rubrika: Zajímavosti, Zdraví  | Štítky: ,  | Zanechte komentář

lipove kvetyLÍPA, náš národní symbol, je stromem vibracích jemných, láskyplných. Vždyť její listy mají tvar srdce, nejrozšířenější lípou v našich krajích je lípa srdčitá. Když pod ní stojíme v červnu, v době květu, její nádherná sladká vůně nemůže vyvolávat jiné než láskyplné emoce. Ve spojení s nádherným jarním dnem, s bzukotem včel, mladou zelenou trávou a modrým nebem s obláčky je kvetoucí lípa zážitkem, který se vryje do paměti a můžeme si ho přivolat na pomoc v šedých a studených dnech kdykoli během roku.

Květ lípy se velice dobře suší a uchovává. O lipovém čaji už jsme si povídali, ale sušené květy si můžeme schovat prostě jen tak pro radost. Já mám květy a listy ze své milované lípy, pod kterou spolu chodili už moje babička a dědeček, uložené v malé papírové krabičce a kdykoli ji otevřu, jejich vůně mě ihned spojí se stromem samotným.

Pod lípu by měli chodit lidé, které pojí nebo má pojit milostný cit. Lípa svou energií lásku posiluje, uchovává, podporuje. To se týká i lásky universální, lásky k Bohu. Jsou to právě lípy, které se nejčastěji vysazují před kostely a kapličkami.

O dalších stromech zase příště. Milena.

05 Srp 2011 Léčivá energie stromů-dub
 |  Rubrika: Zdraví  | Štítky: ,  | Zanechte komentář

Je teď tak trochu v módě objímat stromy, ale člověk léčivou sílu stromů vyhledával odjakživa.

dubKolikrát jste se v přírodě opřeli o strom nebo se pod něj posadili, aniž byste přemýšleli o tom, že se „ jdete nabít“? Hodně lidí má svůj oblíbený strom, ke kterému dojde na obvyklé procházce jako k cíli, kde se otočí a vrátí se odtud domů. Kolik z nás, kteří mají to štěstí, že i když bydlí ve městě, mají alespoň jeden vzrostlý strom před svými okny, se na něj několikrát denně se zalíbením nepodívá? Kolik z nás blahořečí svému stromu na dvorku nebo zahrádce v letních vedrech, kdy jen díky němu je možné sedět venku u kávy nebo s knížkou?

Jsou bohužel i tací, kteří vidí jinou stránku věci – nutnost hrabat listí, stínění do oken, obavy / statici by se ve většině případů zasmáli /, že kořeny stromu nadzvednou zdi domu – a stromy pro své pohodlí porazí. Těmto lidem já nerozumím a myslím, že jejich postoj ke stromům ukazuje i na jejich postoj k ostatním lidem a k životu vůbec.

Dnes píšu pro nás, milovníky stromů a přírody vůbec, o tom, jakou léčivou sílu mají konkrétní stromy: Obecně platí to, co jsem uvedla u polodrahokamů – každý kámen i strom mají specifickou vlastnost, ale pokud si nás „přitáhne“ určitý kámen nebo strom, právě jeho energii v té chvíli potřebujeme.

Je důležité vědět i to, že pokud potřebujeme energii stromu, který je pro nás nedostupný, stačí si ho vizualizovat, představit si do detailů, jak pod ním sedíme, jak se ho dotýkáme, jak vypadají jeho listy, jak voní. Můžeme-li, přineseme si domů alespoň jeho listy, plody, kousek kůry, vyfotografujeme si ho.

Já vždycky strom v myšlenkách poprosím, jestli si můžu trochu jeho energie půjčit a při odchodu mu poděkuju. Ale myslím, že i on přijímá to, co mu dávám já – velkou vděčnost za to, že tu je.

Jako je prý královnou mezi květinami růže, tak je mezi stromy králem DUB

Dub poskytuje obrovskou sílu. Dodává nám vnitřní sílu k zvládnutí problémů a obtížných situací, posílí naši sebedůvěru a sebevědomí. Jím poskytnutá energie je energie bojovníka za dobrou věc, za prosazení svých oprávněných požadavků, síla k dokončení rozhodnutí.

Jeho plod, žalud, se v mystických učeních používá jako symbol – z tohoto malého tvrdého žaludu dokáže vyrůst tak obrovský, zdravý a silný strom. Pár pěkných zdravých žaludů po kapsách nebo na viditelných místech doma nebo v práci – to je pomůcka, jak na energii síly dubu nezapomínat.

Příště o lípě, stromu lásky.