Archiv rubriky ◊ Vztahy ◊

18 Čer 2013 Blíží se čas dovolených-zvláštní čas
 |  Rubrika: Relaxace, Služby, Vztahy  | Štítky: ,  | Jeden komentář

Protože se nám hromadily dotazy na partnerské problémy v období dovolených, oslovili jsme odbornici-psychoterapeutku Mgr. Jitku Herzánovou. Ta nám potvrdila, že čas dovolených je pro mnoho párů těžkou zkouškou jejich vztahu. Více v dnešním článku.

Pro některé páry je to dlouho očekávaný čas společného relaxu a užívání si jeden druhého. Někdy však před nás může dovolená postavit otazníky a třeba i vykřičníky.

partnerske problemyOtázky, které mohly být mnoho měsíců zakryty ruchem všedních dní, se mohou začít hlásit o slovo, pokud se náš denní program dovolenkově uklidní a najednou máme čas spolu být a mluvit. Někdy nám to mluvení jde a dostáváme se do větší blízkosti a prožívaná intimita se prohlubuje a pak je to fajn. Někdy se ale rozhovory dařit nemusí. Máme pocit, že se spolu domluvit nedokážeme a tak se buď hádáme, nebo pak už snad raději nemluvíme vůbec. Ve vyhrocených případech může situace připomínat zákopovou válku. Z ticha se občas vynoří periskop a hodí po tom druhém slovní minu.

V takovém případě je těžké si dovolenou užít. Můžeme však zjištěné věci využít. Tahle situace ještě nemusí znamenat, že se blíží konec vztahu, ale je varováním, že už bychom se vztahu měli věnovat. A nejlépe ve spolupráci s odborníkem, říká psychoterapeutka Jitka Herzánová ze serveru www.mojeosobnost.cz .

Objevení konfrontačních zón je na dovolené vcelku obvyklé. Je ale užitečné věnovat sobě i sobě navzájem několik dobrých konzultací, prohlédnout si, co se stalo a jak a najít nové strategie, jak spolu komunikovat a řešit otázky, které v partnerství vyvstávají. Pak může být taková dovolená odrazovým můstkem k hlubší úrovni vašeho vztahu a k pohodovějším okamžikům doma i na další dovolených. Šťastný vítr do plachet!

07 Čer 2013 Laktační poradkyně nám zachránila kojení

materske mlekoŽe je kojení nejlepší způsob výživy novorozenců, je jasné snad už naprosto každému. Mateřské mléko obsahuje neuvěřitelné množství zdraví prospěšných látek a co je nejdůležitější, jeho složení pružně reaguje na potřeby kojeného dítěte, zejména na jeho imunitu. Více o složení mateřského mléka se dozvíte ve článku „Proč je mateřské mléko tak jedinečné?“

My se ale zaměříme na kojení jako takové

To se totiž maminka i miminka musí někdy učit. Asi teď kroutíte hlavou, že donošené dítě má mít plně vyvinutý sací reflex. Ano, ale problémy mohou nastat naprosto vždy. Například moje miminko má příliš vysoké patro a já k tomu ke všemu příliš malé bradavky. I to se dá ale řešit, ale pokud možno před porodem. Existuje perfektní pomůcka-tzv. formovače bradavek, které pomohou krátké nebo dokonce vpáčené bradavky stálou stimulací prodloužit. Jelikož jsem tento problém podcenila a malá z mých prsou jednoduše sát nedokázala, sáhla jsem také po odsávačce mateřského mléka. Naštěstí už jsou na trhu velmi praktické elektrické odsávačky, jejichž používání je velmi pohodlné a praktické.

Krmíme odsávaným mateřským mlékem

lahvicka calmaAsi se budete divit, ale rozhodně není jedno, z jaké lahvičky dítěti odsáté mateřské mléko podáváte. Klasické dětské lahvičky, které koupíte v drogeriích nebo lékárnách, dítě žádným způsobem nestimulují, naopak poškozují schopnost dítěte být kojeno. Nemusí sát, a přesto jim mléko stéká do pusinky. To je špatně a rozhodně nebudou chtít na prsu, až se bradavky prodlouží, pracovat. Příroda je mocná čarodějka a dítě se brzy přizpůsobí „dudlíkové lahvičce“ a správná práce jazykem se zcela ztratí.

Naštěstí nám laktační poradkyně Mgr. Jitka Herzánová doporučila speciální průtokovou lahvičku Calmu. Zvolila ji jako dočasnou přeučovací pomůcku. Dítě musí sát, a tak se mu dostává potrava přirozeným způsobem. Při sání z této lahvičky odpočívá jako u prsu a co je hlavní „nic nemá zadarmo“. Přechod na klasické kojení tak nebude žádným problémem.

Tak i tak bychom si měli uvědomit, že nikdo není dokonalý. Každá maminka je jiná, každé miminko je jiné. Není žádná ostuda ani charakterová vada, že vám kojení nejde. Ostatně podobné problémy má podle dostupné literatury až 65% maminek. S několika pomocníky a laktační poradkyní ale může kojit snad opravdu každá z nás. Stačí si jen nechat poradit, použít dobré pomůcky a pak už si jen užívat kojení.

19 Lis 2012 Seznamka Jiskření

Je více než jasné, že se spokojeným životem úzce souvisí také životní partner. Každý, kdo již s někým chodí nebo dokonce svůj svazek nějakým způsobem zpečetil, si ani nedokáže představit, jak problematické je najít vhodného partnera. Tím máme na mysli partnera pro život, ale také partnera, kterého si zrovna brát nemusíte, to ukáže až čas, zda se jedná o toho „pravého“. Také máte pocit, že jdete do zaměstnání a zpět domů a příležitostí, jak a kde se seznámit zrovna není mnoho? Asi si říkáte, že seznamky jsou pouze pro zoufalce, ale opak je pravdou. Seznamky jsou pro lidi, kteří nemají příležitost k seznámení.

jiskreniMy jsme narazili na super inovativní seznamku Jiskření.cz, kde najdete partnera nebo partnerku doslova jednoduše. Nenechte svůj spokojený život na náhodě a zkuste seznamku, která má mnoho výhod. Jednou z nich je, že vaše fotografie a popisky mohou vidět jen registrovaní uživatelé. Nikdo nechce být sám, to je více než jasné. Možná sami sebe přesvědčujete, že nikoho nepotřebujete. Že máte spoustu času na práci i na koníčky. I tak ale máte jistě pocit, že vám něco chybí. No to je jasné! I pokud máte zlomené srdce a z minulých vztahů nic pořádného nevzniklo, je potřeba si uvědomit, že na každého někde čeká štěstí.

Díky službě seznamka Jiskření se můžete seznamovat nejen online, ale také tzv. na živo. Můžete se zúčastnit některého ze seznamovacích večerů, které můžete znát ze zahraničních filmů. I tento tip seznamování vám může změnit život.

20 Kvě 2012 Zpovědnice-vypovídej se

Portál PeopleLovePeople.cz zná snad každý. Najdete zde velkou spoustu citátů, lidových mouder, ale také odpočinkových vtipů. Přečíst si můžete básničky či povídky vašich vrstevníků a už je na vás, zda se chcete pobavit nebo si přečíst nějaký pochmurný příběh ze života. Do mnoha sekcí tohoto inovativního webu, který si nachází stále více příznivců také na Facebooku, můžete přidávat vlastní příspěvky. Výjimkou není ani zpovědnice. Tato sekce se velmi rychle rozvíjí a dnes a denně do ní píšete vlastní příspěvky.

zpovednice

Občas totiž není jednoduché svěřit se druhé osobě, a přesto ze sebe ať už negativní, nebo pozitivní zážitek potřebujeme dostat. Do zpovědnice může napsat naprosto kdokoliv, kdo má partnerské problémy, nevyřešenou lásku nebo problémy s rodiči. Ty totiž své ratolesti v určitém věku jakoby zcela přestali chápat. Problém je ale oboustranný. Teenageři také nechápou věčné příkazy a zákazy. O tom všem se můžete rozepsat a podělit se tak o zážitky a zkušenosti s ostatními. Ti také mohou tvůj článek hodnotit, což je super zpětná vazba pro každého pisatele. Ostatně zpovědnici si vyžádali pravidelní čtenáři a všichni, kteří na portál přispívali ještě mnohem dříve, než byla zpovědnice spuštěna.

03 Dub 2012 Klidné a spokojené stáří

pece pro senioryNoční můrou všech lidí uvědomujících, že náš čas je vyměřený bývá představa, že zůstanou sami a nebudou schopni se o sebe plnohodnotně postarat. Dříve se počítalo s tím, že se o staré lidi postarají děti, v dnešní době to není ani při dobré vůli dost dobře možné. Přesto lze péči o seniory, kteří již potřebují pomoci s běžnými denními úkony zařídit k spokojenosti všech zúčastněných.

Pokud nechcete příbuzného umístit do některého ze zařízeních specializujících se o péči o staré a nemocné lidi, můžete zvolit péči v domácím prostředí.

Staří lidé mnohem lépe snáší pobyt ve známém domácím prostředí, potřebují ale společnost, pomoc a dozor. Změny je většinou stresují, velice lpí na svých věcech a domově. Vždy záleží na stavu každého jednotlivce. Pomoc může mít formu asistenčních služeb a zahrnovat těžší práce v domácnosti, nákupy, povlékání lůžka, vaření, doprovod k lékaři a podobně. Důležitý je i dohled na správné a pravidelné braní předepsaných léků, případně výměna inkontinenčních pomůcek. Pečovatelské a sociální služby, zahrnují i každodenní pomoc na plný úvazek, péči o ležící a nemohoucí seniory i péči o zdravotně postižené osoby. Další doplňkovou službou je pomoc při žádání o příspěvek na péči. Zaměstnanci domácí péče jsou kvalifikovaní profesionálové, se zdravotním nebo dalším odpovídajícím vzděláním.

socialni peceNejenom, že pomohou s každodenními starostmi, hygienou, stravováním a dalšími rituály, můžete využít i dalších služeb jako jsou paměťová cvičení a odborné poradenství.

Není lehké se dívat, jak blízká osoba stárne a mění se, důležité je mít k dispozici relevantní informace, které vám pomohou vyrovnat se se situací. Společnost Adamus s.r.o s bohatými zkušenostmi v oblasti domácí asistenční a pečovatelské péče zajišťuje pomoc seniorům v jejich domácnosti 7 dní v týdnu 365 dní v roce. Zajištěním domácí péče vám odpadne starost s vyhledáváním vhodného domova pro seniory a dopřejete svým rodičům, prarodičům nebo jiným blízkým osobám pocit důstojného dožití života, tak normálně a příjemně, jak jen to je možné.

17 Bře 2012 Spory o peníze jsou nejčastějším manželským problémem

Většina mužů má pocit, že ženy neumějí šetřit. Z toho pak pramení nesoulad v manželství nebo partnerství. Jedna moje velmi dobrá kamarádka, která neměla se společnými penězi v manželství zrovna dobré zkušenosti, to vyřešila po svém. Každý z partnerů má svůj vlastní účet a oba posílají několik tisíc měsíčně na účet společný, ze kterého se financuje běžný chod rodiny. Uznávám, že jde o extrém, ale na druhou stranu perfektně fungující extrém, který se ale nehodí pro každou náturu.

Já nejsem materiálně založená. Peníze jsem měla s každým partnerem společné. Ne vždy to dopadlo dobře, ale já jsme za každou zkušenost ochotná zaplatit. Musím ale uznat, že pokud bych neživila pouze sebe (a malého psa), zcela jistě bych na tuto problematiku koukala jinak a chtěla svým dětem dopřát určitý standard, i kdybych se nepohodla s jejich otcem.

Jak začít šetřit?

penizeNemáte přehled kolik měsíčně utratíte? Zdaleka nejste jediní, ale není nic jednoduššího, než si své výdaje sumarizovat na papír. Pište si vše, za co utratíte. Tedy nákupy v supermarketech, ale i všechno ostatní. Pak si jednoduše dáte do rovnosti příjmy a výdaje. Následně si stanovte reálný cíl a každý měsíc začněte nějakou hotovost odkládat, začněte klidně několika stokorunami.

Finanční odborníci doporučují mít rezervu ve výši dvojnásobku měsíčního platu. Nejen, že tyto peníze můžete použít jako rezervu v případě nemoci, ale také pokud dojde k nějaké havárii a budete nuceni koupit pračku nebo jiný spotřebič. Peníze, které vám přebývají, nechte vydělávat na spořicím účtu. Jednou z výhod také je, že k penězům nemáte přístup běžnou kreditní kartou. Proto nehrozí neuvážené nákupy.

Více o možnostech, jak ušetřit, ale také o velkém množsví finančních produktů se dozvíte na Finančním rozcestníku (www.financnirozcestnik.cz)

13 Bře 2012 Jak vidíte podnikatele Vy?
 |  Rubrika: Citáty, Vztahy, Zajímavosti  | Štítky:  | Zanechte komentář

podnikateleKdo nezkusil podnikat, neví, co je to za práci. Sice je fajn, že nad vámi nikdo nepráská bičem, ale na druhou stranu pokud nepracujete, tak nemáte. Podnikání není pro každého. Mnoho lidí jsou zarputilými zaměstnanci. Na zamyšlení nad tímto tématem mě navedl níže uvedený citát Sira Winstona Leonarda Spencera-Churchilla.

„Jsou lidé, kteří považují podnikatele za prašivého vlka, kterého je třeba ubít k smrti.

Jiní se domnívají, že podnikatel je snad nějaká kráva, kterou je možno nepřetržitě dojit.

Jen málokdo v něm vidí to, co doopravdy je, tedy kůň, který táhne káru.“

A jak vidíte podnikatele vy, naši čtenáři? Budeme se těšit na komentáře a rozsáhlou diskuzi.

11 Bře 2012 Děti potřebují lásku a pevné hranice
 |  Rubrika: Děti, Vztahy, Zajímavosti  | Štítky: ,  | Zanechte komentář

V dnešním článku bych se ráda zamyslela nad problematikou výchovy dětí. Ti z vás, kteří už děti máte, mi jistě dáte za pravdu, že nevychovat z dítěte malého teroristu je poněkud složité. Také vaše dítě usíná jen na ruce nebo v přítomnosti rodičů? Hned od začátku chyba.

zlobive detiPsychologové se shodují na tom, že dítě samozřejmě potřebuje bezmeznou lásku, ale stejně důležité jsou určité mantinely, které ho udržují ve společensky přijatelném chování. A jak je těžké tyto mantinely dodržovat pro dítě i pro rodiče si musí každý vyzkoušet sám. Hlavní je tedy důslednost. Pokud dítěti něco zakážete, ono „NE“ by mělo být opravdu rezolutní a konečné. Pokud váháte a nejste si jisti, dítě ihned tohoto prostoru pro nerozhodnost využije.

Také je velmi důležité, aby se na výchově podíleli oba rodiče. Navíc se potvrzuje, že děti z rozvedených rodin mají problémy za vztah bojovat. Mnohdy si neuvědomují, že jsou ženy a muži neskutečně rozdílnými bytostmi a vydržet spolu je těžké, i pokud vám nikdo nehází klacky pod nohy. Podtrženo sečteno, si partnera, se kterým chcete budovat rodinu, dobře vyberte. Pak se snažte vztah udržet, pokud je to možné.

Také si říkáte „tohle já nikdy svým dětem dělat nebudu?“. Ano, ne každý chce jít po vzoru svých rodičů. Nechcete dělat ve výchově stejné chyby. Uvědomit bychom si ale měli, že v tom případě je potřeba držet se určitého směru. Musíme si totiž přiznat, že známé praktiky nás budou stíhat na každém kroku.

19 Úno 2012 Kdyby věci uměly mluvit …

miminoZaprášená fotoalba jsou domovem sentimentálních vzpomínek a starých podobizen. Dají se v nich nalézt různí lidé s různými zážitky. Například tenhle malý človíček z fotografie si toho zatím moc neprožil. Ráno kafíčko, pohodička, porod, no prostě den jako každý jiný. Nejspíš vůbec netuší, co ho v životě čeká. A proto, když se na fotku podívám, cítím potřebu předat mu některá životní moudra.

Tak především, ty pidimužíku, nezlob rodiče. Pravděpodobně budeš mít jenom jedny, tak je neodpuzuj svým ustavičným pláčem. Taky by ses už neměl počůrávat, to správní chlapi nedělají.

Probouzení v noci a vyžadování další ukolébavky už dávno vyšlo z módy, takže v rámci zachování dobré reputace ti doporučuji s tím přestat.

Až vyrosteš a budeš navštěvovat mateřskou školku, pocítíš možná chuť vyzkoušet si své zápasnické dovednosti. Bij se ale podle pravidel, útoky zezadu nebo vypichování očí nejsou hodny chování gentlemana. Bude-li se ti líbit nějaká mladá dáma, její srdce si nejlépe podmaníš květinami či milostnými sonety. Zde, ty malý Don Juane, na tebe apeluji, aby ses vyvaroval oplzlých a nemravných veršů. To tvá dáma jistě číst nechce a spíše ji tím urazíš.

Rád bych ti předal i osm obecných rad. Budeš-li se někdy cítit pod psa, teplý čaj a maminčiny koláčky ti určitě zvednou náladu. Hodně sportuj, výborně se uč, dostatečně spi, chovej se slušně a jez ovoce i zeleninu.

Nejsem si jistý, co by mi po tak velkém přívalu informací klučina řekl. Nejspíš by odvětil: „Beee bee beeeee…“ Možná by odpověděl: „Fňuk, fňuk, fňuk…“ Moji radu ohledně nebrečení očividně přeslechl. Snad si zapamatoval alespoň část tipů jak spokojeně prožít své mládí. A kdyby si na ně nevzpomněl, nic se nestane. Vyrostu z něj určitě dobře.

20 Lis 2011 Křivda a nespravedlnost

V jedné knize (nevím už jaké, ale to je u mě běžné, to už jste si asi všimli – je to proto, že to mám nastavené tak: když přečtu něco, co mě hluboce osloví, tak se mi uloží do duše a je to tam navěky, není už pro mě pak podstatné kdo, kde, kdy a proč to řekl) jsem našla tuto větu:

DOBRÁ.    STALO  SE.    UŽ  V TOM  NEŽIJI.    MÁ  CESTA  JE  NYNÍ  VOLNÁ.    JSEM  V POLI  VŠECH  MOŽNOSTÍ.

Nabízím ji do oběhu, protože podle mého názoru má obrovskou sílu. Ano, všem se nám v životě staly „ křivdy “ a „ nespravedlnosti “ a zažili jsme „ podrazy “ a „ zrady “. Uvozovky užívám proto, že by se dalo velmi dlouze hovořit o tom, že nic jako křivda a nespravedlnost vlastně ve skutečnosti neexistuje a vše se nám stalo proto, abychom se posunuli dál.  Ale víc než všechno, co se nám stalo, nám ublíží naše setrvání v těchto pocitech křivdy, v těchto energiích ublížení a oběti.

Nebudu tu obšírně mluvit o nutnosti odpuštění těm, kdo nám to „ udělali “, místo toho nabízím tuto větu jako pomoc, abychom to alespoň opustili. Nedošli – li jsme zatím k ODPUŠTĚNÍ, volme alespoň OPUŠTĚNÍ.

Ano, stalo se. A je to pryč. Nesetrvávejme v tom, brzdí nás to v životě, vysiluje nás to. Už v tom nežijme, posuňme se alespoň o jeden – ten  první -  krok dál. Tím se uvolní a znovu otevře naše cesta. A vstoupíme do prostoru, kde na nás čekají další a další možnosti, příležitosti, výzvy a šance. Ale jistě není třeba mého tlumočení. Přečtěte si tu větu sami a sami si ji prociťte a rozkódujte. A opakujte tak dlouho, dokud bude třeba:

DOBRÁ.    STALO  SE.    UŽ  V TOM  NEŽIJI.    MÁ  CESTA  JE  NYNÍ  VOLNÁ.    JSEM  V POLI  VŠECH  MOŽNOSTÍ.

Hodně štěstí! Milena