Archiv rubriky ◊ Lékárna ◊

08 Čer 2014 Kmenové buňky – převratná metoda v boji s bolavými klouby
 |  Rubrika: Lékárna  | Štítky: ,  | Zanechte komentář

Artróza je chronická a bolestivá degenerace především nosných kloubů. Artrózou trpí padesát a podle některých statistik až osmdesát procent dospělé populace starší  50-ti let. Jak ukazují nejnovější poznatky, v boji s chronickou bolestivou degenerací nosných kloubů pomáhají kmenové buňky, které se aplikují do okolí kloubu postiženého artrózou. Ortoped MUDr. Ladislav Lukáč provádí aplikace v Ostravě, Praze a Bratislavě. Metoda, která pochází z USA, využívá vlastností kmenových buněk, které se v největším počtu nacházejí v kostní dřeni nebo tuku. Tyto buňky mají schopnost obnovovat poškozené nebo opotřebené tkáně v lidském těle. V průběhu let 2012 až 2014 provedl doktor Lukáč v Praze, Ostravě a Bratislavě zhruba 900 aplikací a výsledky jsou mimořádné. Příznivou odezvu má až 90% klientů. Patří k nim i šestapadesátiletá Ladislava W. z Karviné.

Příběh paní Ladislavy

aplikace do oblasti kloubu,,Od mládí jsem byla zvyklá na sportování. Kolo, výšlapy do Beskyd, lyžování na horách. To vše jsem bez problémů zvládala zhruba do padesátky. Pak mně začalo bolet pravé koleno. Nejprve jsem zkoušela různé gely a prášky proti bolesti, jenže to vše působilo jen chvíli,“ začíná svůj příběh paní Ladislava. Nejhorší bolesti přicházely v noci. ,,Budila jsem se s pocitem, že mi někdo šroubovákem vrtá koleno. Často jsem vzpomínala na svou babičku, která si stěžovala na bolavé klouby a říkala, že za to může revma. Také já jsem si myslela, že mě trápí revmatické bolesti,“ popisuje Ladislava.

Po čase navštívila ortopedii, kde jí diagnostikovali artrózu druhého až třetího stupně a začala koleno léčit. Dostávala léky i injekce, ale stav se nezlepšoval.  Toto období trvalo zhruba šest let a kvalita Ivanina života šla rapidně dolů. V nejhorším stadiu už nebyla schopna absolvovat ani krátkou rodinnou vycházku.

,,Můj vnuk s vnučkou prakticky neznali co je to vyrazit s babičkou ven, nemluvě o nějakém výletě. Uvědomujete si, že ládování prášky není správné a hledáte nějaké řešení. Byla jsem už z nepřestávající bolesti doslova zoufalá. Naštěstí letos na jaře jsem v jednom časopise zachytila informaci o doktoru Lukáčovi, který s artrózou bojuje pomocí kmenových buněk. Začala jsem po této metodě pátrat a dozvěděla se, že v USA se buněčná terapie hojně využívá v mnoha medicínských oborech. Oslovila jsem pana doktora a domluvila si konzultaci. Z Karviné do Ostravy to mám kousek, takže cestu jsem zvládla bez problémů,“ říká Ladislava.

MUDr. Ladislav Lukáč provedl kontrolu kloubu, který byl postižen již třetím stupněm artrózy a doporučil podstoupit aplikaci kmenovými buňkami. Aby účinek byl co nejpravděpodobnější, doporučuje se metoda pouze u artrózy I. až III. stupně. Stupeň číslo IV. znamená totální degeneraci kloubu a buněčná terapie by nemusela mít dostatečný efekt. A jak samotná aplikace vypadá? Lékař nejdříve pacientovi provede malou liposukci, kdy odsaje asi padesát mililitrů tuku z těla. Kmenové buňky se následně ve spolupráci s tkáňovým zařízením separují a aplikují injekčně do oblasti postiženého kloubu.  V jednom mililitru tukové tkáně se nachází 100.000 až 500.000 kmenových buněk, což je mnohonásobně více než v 1 ml kostní dřeně. Nejlépe dostupná je tuková tkáň v oblasti břicha, podbřišku a na hýždích. Lze ji snadno získat v místním znecitlivění. Zkušený chirurg ji dokáže odsát během několika minut bez rizika vzniku jizev. Kmenové buňky pak pod vlivem vlastního působení v místě postižení umožní regeneraci a obnovu poškozených tkání. V neposlední řadě odstraní zánět kloubu artritidu, která je příčinou urputných bolestí, zastaví jeho další degeneraci a zčásti obnoví poškozená místa na chrupavce. A to vše díky jediné aplikaci.

,,Od mojí návštěvy u doktora Lukáče uběhlo zhruba půl roku a já se cítím skvěle. Bolesti jsou pryč, normálně spím a užívám si vnoučat. Na konci prázdnin jsme dokonce byli na Lysé hoře a podotýkám, že po svých. Jelikož léčbu zatím nehradí žádná zdravotní pojišťovna, zaplatila jsem si ji ze svého. Úplně v klidu však konstatuji, že těch pětatřicet tisíc korun za to stálo a vůbec nelituji, že jsem do toho šla,“ uzavírá svůj příběh paní Ladislava.  Co říct závěrem?  Hlavní výhodou buněčné terapie, která je určena pacientům s degenerativní artrózou I. až III. stupně je fakt, že se aplikuje pouze jediná injekce, navíc ambulantně, bez narkózy a pacienta neomezuje v běžném životě.

Více na www.lecba-kloubu.eu.

18 Lis 2013 Za lehčím krokem s ortopedickými pomůckami

Ortopedické obtíže mohou postihnout kohokoliv z nás v jakémkoliv věku. Nejčastěji se začnou projevovat prvotním příznaky jako je bolest nohou při delším stání na jednom místě, při delší chůzi a tak podobně. Nemusí to znamenat nic vážného, ale můžete mít i dobře nakročeno ke zbortění chodidlové klenby, nebo k celkové deformaci chodidla.

Ortopedické problémy nejčastěji přicházejí, pokud nosíte nekvalitní boty, které nejsou dobře vyztužené a vytvarované. Samozřejmě však svou velmi podstatnou roli hrají i genetické a vrozené dispozice. Někdo z nás může nosit sebenekvalitnější obuv a vše bude v pořádku, jiný nosí celý život kvalitní obuv a ortopedické problémy ho potkají již v mládí.

Pokud k takovéto deformaci dojde, je většinou už vcelku pozdě začínat s nápravou. Samozřejmě nejjednodušší cesta je striktní prevence, tedy nošení kvalitní obuvi, která nohu dobře drží. Pokud jste však prevenci podcenili, nejlepší je již při prvotních příznacích podstoupit patřičná opatření.

Existuje celá řada ortopedických vad a na každou je zapotřebí jiné prevence či pomoci. Tak například pokud máte ploché nohy, je třeba pořídit si ortopedické vložky. Je speciálně uzpůsobená tak, aby zabezpečila vazy a svaly v chodidle tak, aby chůze byla odpružená a nepoškozovala tak stavbu chodidla.

Při nepřirozené deformaci prstů u nohy se doporučuje do bot vložit třeba gelový korektor. Nebo na noc na prsty nasadit bandáž. Prsty si pak pomalu zvyknou na jinou polohu a automaticky se tam budou přizpůsobovat.

Pokud cítíte, že je při chůzi nadměrně zatěžována část patní, může vaše chodidlo zužovat patní ostruha. Jedná se o výrůstky kostní právě v patní oblasti. Nejčastěji vznikají v přední části paty. A jelikož pata je při chůzi jednou z nejnamáhavějších částí chodidla, může vám chůze pak zapříčiňovat bolest. Patní ostruha nejčastěji vzniká v důsledku nošení nevhodné obuvi nebo při celkovém poškození klenby chodidla. Chodidlům snadno ulehčíte, pokud do bot vložíte podpatěnky.

Pokud jste přesvědčeni, že žádným ortopedickým problémem netrpíte, ale přesto vás v pohodlných botách bolí nohy, zkuste si pořídit vložky do bot pro pohodlnou chůzi. Nic jimi nezkazíte a třeba se v obuvi budete cítit konečně pohodlněji.

ortopedicke pomucky

11 Říj 2013 Spolehlivé bělení zubů

Péče o zuby patří k našim každodenním hygienickým návykům a rituálům. Většina z nás si zuby pravidelně čistí každé ráno a večer, někteří dokonce po každém jídle. Čištění zubů je prevencí před vznikem zubních kazů a před ostatními problémy, které nás ve spojitosti se zuby mohou trápit.

Čištění je však jedna věc

beleni zubuJím zajistíme zdraví zubů, pokud však toužíme po tom, aby zuby byly ještě k tomu zářivě bílé, samotné čištění pravděpodobně stačit nebude. Samozřejmě záleží člověk od člověka, někdo se s čistě bílým chrupem narodí a může se jím chlubit po celý život, jiný ne.

Pokud vy mezi tyto šťastlivce nepatříte, ale i tak byste rádi měli nádherný bílý úsměv, zkuste bělení zubů a sen se stane skutečností. Bělení zubů je v současné době tak pokročilé, že je 100% neškodné a účinné. Pokud zvolíte kvalitní produkt, nemusíte se bát, že by vaše peníze přišly nazmar.

Jestli jste už pár výrobků vyzkoušeli, asi jste se sami na vlastní kůži přesvědčili, že ne každý výrobek je tak skvělý jak slibuje. Pokud jste dosud svého favorita nenašli, zkuste v USA vyráběný produkt, který však byl vyvinut ve Švédsku – BeconfiDent.

Jedná se o vysoce šetrný produkt, který má ve složení přidané takové složky, které vaše zuby nejen vybělí, ale zároveň i ošetří. Samozřejmě se jedná o způsob bělení, u kterého se nepoužívá škodlivý peroxid. Naopak z těch prospěšných látek v tomto produktu můžeme zmínit například fluorid, Aloe Vera či výtažky z heřmánku.

Tento produkt na bělení zubů si můžete objednat přímo domů, kde si ho můžete aplikovat sami. Balení obsahuje vše, co k bělení budete potřebovat. Včetně podrobného návodu a průvodce bělením. Samotného bělícího gelu je v balení 10 ml. Což při správné aplikaci vydrží až na 15 ošetření. Pokud se bojíte manipulace a samotného procesu, můžete si k balení přiobjednat i bělící pero, které vám nános gelu usnadní a rovnoměrně ho s ním rozetřete na zuby, které chcete vybělit. Pokud se aplikace doma obáváte, navštivte zubaře, nebo dentálního hygienistu. Mnoho z nich totiž nabízí bělení, které provádí právě za pomoci tohoto produktu.

06 Srp 2013 Michio Kushi

Chcete si přečíst nějakou zajímavou knihu od zajímavého spisovatele? Pokud se zároveň zajímáte o zdravou výživu a o to, co vám o vás prozradí vaše tělo, zkuste se zaměřit na japonského spisovatele, který se jmenuje Michio Kushi.

Tento spisovatel je japonský odborník na makrobiotiku a velice také pomohl její popularizaci v USA a to zejména na začátku 50. let minulého století. Narodil se do rodiny pedagogů 17. května 1926 v Japonsku. Nějaký čas žil spolu s rodinou v Hirošimě. Během druhé světové války studoval politické vědy a í právo v Tokiu. Po válce následně pokračoval v postgraduálním studiu mezinárodního práva v Tokiu.

Ve svých studentských letech studoval mezinárodní právo a velmi se zajímal o vznik celosvětového parlamentu a to zejména proto, aby byl uchován mír ve světě. Jeho následný život velice ovlivnilo setkání se známým profesorem orientální medicíny a filosofie Jukikazuem Sakurazawou. Tento profesor se zajímal o propagaci a výuku tradičního taoistického systémů rovnováhy principů jing a jang.
Na začátku padesátých let se přestěhoval do USA a následně vedl přednášky po celé Americe, západní Evropě ale i třeba na dálném východě.

Napsal velké množství knih a jednou z jeho nejnovějších je kniha Umění orientální diagnostiky. Tato kniha je o tom, že naše tělo nám nikdy nelže. Naučíte se zde umění diagnózy, takovou jaká je dodnes používána v celé Asii. Hlavní metodou, jak poznat zdravotní problémy jsou například dotek, pohled, velikost dlaně nebo prstů. Kniha také poradí jak rozpoznat i zdravotní problémy vaší rodiny.

Michio Kushi je zajisté zajímavý spisovatel a stojí za vaše přečtení. A pro jeho příznivce máme super zprávu.

15.8. totiž vyjde v nakladatelství Euromedia Group k.s. Ikar zmiňovaná novinka: Umění orientální diagnostiky

Umění orientální diagnostiky- Michio Kushi

  • Kompletní kniha orientální diagnostiky

    kniha umeni orientalni

Zásady této metody se zrodily a dodnes používají v Japonsku, Koreji, Číně a Indii a patří do jejich náboženských, kulturních a filozofických tradic dlouhá staletí.

  • Základní principy umění diagnózy

Pomáhají pochopit, jaký je náš aktuální zdravotní stav, jak je na tom rodina, blízcí, přátelé. Kniha může posloužit jako výchozí bod cesty za naprostým zdravím, svobodou a štěstím.

  • Fyzickou a mentální konstituci člověka formují:

Dědičné faktory pocházející z buněk matky a otce, výživa a prostředí v období růstu, podmínky života rodičů a předků, datum početí a porodu, místo narození a růstu, jídlo, kterým jsme byli krmeni v době růstu, společenské a kulturní vlivy.

Tělo nám všechno prozradí, tělo nikdy nelže. Naučíte se umění diagnózy, metodu používanou dodnes v téměř celé Asii  – jak dotykem, pohledem a tlakem poznat z tělesné konstituce, tvaru hlavy, posazení očí, velikosti dlaně, tvaru prstů zdravotní problémy. Kompletní kniha orientální diagnostiky pomáhá pochopit, jaký je náš aktuální zdravotní stav, jak je na tom rodina, blízcí, přátelé. Kniha může posloužit jako výchozí bod cesty za naprostým zdravím, svobodou a štěstím.

18 Čvc 2013 Zvětšení penisu není tabu

Dnešní článek bude nejvíce vhodný pro pány, kteří nejsou zcela spokojeni s velikostí své chlouby. Věřte, že nemusíte věšet hlavu. Vše má přeci nějaké řešení. Zvětšení penisu již dnes rozhodně nepatří mezi témata, která jsou tabu. Pokud se vás tato situace týká, rozhodně nepřestávejte číst.

Tímto problémem se zabývá i internetový obchod zvetsenipenisu.co. Naleznete zde velkou nabídku všech možných doplňků stravy, které by vám mohly pomoci vyřešit váš problém. Pokud nad koupí takovýchto doplňků stravy uvažujete, ale spíše preferujete zdravou výživu, rozhodně se nemusíte bát, že by vám tyto doplňky stravy nějak ublížili.

Zkuste například výrobek XtraSize

xtraNa výrobě tohoto produktu spolupracovalo velké množství odborníků. Tento výrobek již mělo možnost mnoho mužů vyzkoušet a věřte nebo ne, opravdu poznali rozdíl a produkt XtraSize vřele doporučují. Další výhodou je, že tento výrobek si můžete zakoupit bez jakéhokoliv lékařského předpisu.
Užívání tohoto produktu rozhodně také není nějak náročné. Pouze si každé ráno na lačný žaludek vezmete jednu tabletku. První výsledky obvykle bývá možné pozorovat již po pár týdnech užívání. Pokud budete tabletky XtraSize užívat dlouhodoběji, čekejte také větší výsledky. Například muži, kteří tento produkt užívali půl roku, mají nyní o celých 2,5 cm větší penis. Tento produkt je vyráběn zcela v souladu s přírodou. Takže se rozhodně nemusíte bát žádných vedlejších účinků, které jsou často s produkty na zvětšení penisu spojovány. Tento produkt bývá často i doporučován lékaři a je to opravdu jeden z produktů, který plní to, co slibuje.

Jak to tedy funguje?

XtraSize dokáže velmi účinně působit na erektilní tkáně. Tyto tkáně jsou poté v mnohem lepší formě a dokáží absorbovat mnohem více krve a tímto máte zajištěnou velmi kvalitní erekci. Dále se také tkáně rozšiřují a zvětšují a díky tomu dochází ke zvětšení velikosti vaší chlouby.
Rozhodně se také nemusíte bát toho, že účinky XtraSize vyprchají, jakmile přestanete produkt užívat. Jakmile dosáhnete chtěných výsledků, produkt můžete přestat užívat a výsledky budou trvalé.

Více info ve článku „Jak na větší penis

07 Čer 2013 Laktační poradkyně nám zachránila kojení

materske mlekoŽe je kojení nejlepší způsob výživy novorozenců, je jasné snad už naprosto každému. Mateřské mléko obsahuje neuvěřitelné množství zdraví prospěšných látek a co je nejdůležitější, jeho složení pružně reaguje na potřeby kojeného dítěte, zejména na jeho imunitu. Více o složení mateřského mléka se dozvíte ve článku „Proč je mateřské mléko tak jedinečné?“

My se ale zaměříme na kojení jako takové

To se totiž maminka i miminka musí někdy učit. Asi teď kroutíte hlavou, že donošené dítě má mít plně vyvinutý sací reflex. Ano, ale problémy mohou nastat naprosto vždy. Například moje miminko má příliš vysoké patro a já k tomu ke všemu příliš malé bradavky. I to se dá ale řešit, ale pokud možno před porodem. Existuje perfektní pomůcka-tzv. formovače bradavek, které pomohou krátké nebo dokonce vpáčené bradavky stálou stimulací prodloužit. Jelikož jsem tento problém podcenila a malá z mých prsou jednoduše sát nedokázala, sáhla jsem také po odsávačce mateřského mléka. Naštěstí už jsou na trhu velmi praktické elektrické odsávačky, jejichž používání je velmi pohodlné a praktické.

Krmíme odsávaným mateřským mlékem

lahvicka calmaAsi se budete divit, ale rozhodně není jedno, z jaké lahvičky dítěti odsáté mateřské mléko podáváte. Klasické dětské lahvičky, které koupíte v drogeriích nebo lékárnách, dítě žádným způsobem nestimulují, naopak poškozují schopnost dítěte být kojeno. Nemusí sát, a přesto jim mléko stéká do pusinky. To je špatně a rozhodně nebudou chtít na prsu, až se bradavky prodlouží, pracovat. Příroda je mocná čarodějka a dítě se brzy přizpůsobí „dudlíkové lahvičce“ a správná práce jazykem se zcela ztratí.

Naštěstí nám laktační poradkyně Mgr. Jitka Herzánová doporučila speciální průtokovou lahvičku Calmu. Zvolila ji jako dočasnou přeučovací pomůcku. Dítě musí sát, a tak se mu dostává potrava přirozeným způsobem. Při sání z této lahvičky odpočívá jako u prsu a co je hlavní „nic nemá zadarmo“. Přechod na klasické kojení tak nebude žádným problémem.

Tak i tak bychom si měli uvědomit, že nikdo není dokonalý. Každá maminka je jiná, každé miminko je jiné. Není žádná ostuda ani charakterová vada, že vám kojení nejde. Ostatně podobné problémy má podle dostupné literatury až 65% maminek. S několika pomocníky a laktační poradkyní ale může kojit snad opravdu každá z nás. Stačí si jen nechat poradit, použít dobré pomůcky a pak už si jen užívat kojení.

08 Bře 2013 Online lékárna bez receptu

Také se vám občas stane, že se poraníte a v domácí lékárničce nenajdete ani náplast, ani žádnou desinfekci? V tomto období bychom krom běžných potřeb ale měli mít také cucací pastilky proti bolestem v krku a prášky na zmírnění teploty pro děti i dospělé. Je naprosto jasné, že s rýmou a kašlem hned nepoběžíte k doktorovi. V čekárně plné nemocných lidí chytíte i to, co jste doposud neměli. Právě proto byste se měli zaměřit na volně prodejné léky, které vám od příznaků chřipky, nachlazení a dalších nemocí výrazně pomohou.

Možná teď kroutíte hlavou, že s receptem od doktora dostanete léky levněji. Ovšem ne každý lék je pojišťovnou hrazený. Pokud se navíc naučíte využívat služby online lékárna, můžete si zakoupit léky bez receptu a doplňky stravy za opravdu příznivé ceny. Klidně si jednou do roka pořádně projděte lékárničku, zlikvidujte prošlé léky a doplňte ji. Nečekejte, až vás začnou bolet zuby nebo přepadne střevní chřipka, jejíž bacily na vás nechtěně prskl kolega.

Prevence je vždy lepší, a proto online lékárna nabízí také vitamíny a minerály a jiné doplňky stravy pro podporu imunity. Stejně tak mnoho z nás myslí na kila, která jsme během zimy nabrali. V sortimentu ale nechybí ani produkty pro podporu hubnutí.

online lekarna

05 Úno 2013 Pozor na depresivní nálady
 |  Rubrika: Lékárna, PR články  | Štítky:  | Jeden komentář

depresivni naladaV dnešním článku se zaměříme na deprese. Sklony k depresím jsou dány geneticky, ale mohou se projevit také v důsledku neutuchajících psychických problémů. Nepleťte si ale deprese s klasickou špatnou náladou. Z té vám může pomoci filmová komedie, dobrá káva se zákuskem a podobně. Deprese je mnohem hlubším problémem, který se dá většinou řešit terapiemi a doplňky stravy nebo léky, které mozku pomohou vyrovnat se s problémy.

Někteří lidé se ve špatné náladě utápějí snad rádi. Vyhledávají problémy i tam, kde nejsou. Uvědomit bychom si ale měli, že s naším psychickým stavem bezesporu souvisí i náš stav fyzický. Mnoho nemocí může mít příčinu v psychice. Je tedy jen a pouze na vás, jestli se budete v problémech rýpat, nebo se je budete snažit vyřešit.

S depresí může bezesporu souviset také snížené sebevědomí. Nejhorší je, léčit si ego na slabších. I podle odborníků jsou takoví lidé podráždění až agresivní. Zejména na lidi, kteří nás milují. Těch se chceme zbavit jako prvních. Máme pocit, že nám házejí klacky pod nohy a nerozumí nám. Také by nás mohli přesvědčovat, že bychom s naším psychickým stavem měli něco dělat, což se nemocnému člověku samozřejmě nelíbí a dává to tedy patřičně najevo.

17 Led 2013 Hubnutí se spalovači tuku

Děkujeme, že jste navštívili náš webový portál. V dnešním článku se zaměříme na spalovače tuků, tedy na výživu pro sportovce a všechny, kteří se po Novém roce rozhodli udělat něco se svojí postavou. V dnešní kulturní Evropě prý neexistuje dáma, která by nechtěla shodit alespoň kilogram. Problémy s váhou ale samozřejmě nemají jen ženy. Také pánové, zejména ti, kteří mají sedavé zaměstnání, mohou trpět nadváhou. S tou ale souvisí velká spousta zdravotních problémů.

Zbytečně přetěžujete pohybový aparát, ale samozřejmě také cévní soustavu. S nevhodným příjmem potravy ale souvisí také fakt, že si ani vaše zažívání neodpočine a následné přejídání a nepravidelná strava nedodává tělu energii pravidelně na celý den.

l-karnitinVraťme se ale k již zmiňovaným spalovačům tuků, kteří vám ve vaší snaze zhubnout a zformovat postavu, mohou pomoci. Tzv. spalovače totiž zrychlují metabolismus a pomáhají při hubnutí. Se spalovači tuků by tedy mělo být hubnutí efektivnější.

Zdaleka nejvyhledávanějšími produkty jsou L-carnitin k redukci nadváhy, který se vyrábí v mnoha provedeních a samozřejmě také příchutích. Zejména dámy si nemohou vynachválit produkty, které dobře chutnají a ředí se vodou. Dostanete tak velmi chutný nápoj, který si můžete vzít s sebou na jakékoliv aerobní cvičení, nebo si ho necháte připravit v posilovně.

Pokud vás tak trochu odrazuje cena, není nic jednoduššího, než nakupovat na Internetu. Nás zaujal velmi přehledný e-shop vyziva-pro-fitness.cz, kde je zboží přehledně v kategoriích, takže si jednoduše vyberete profík i začátečník.

11 Led 2013 Přednosti pití čaje

V dnešním článku se zaměříme na přednosti pití čaje. V prvé řadě je potřeba podotknout, že správný pitný režim velmi ovlivňuje naše zdraví, ale také celkové rozpoložení. Kolik toho máme vypít, závisí nejen na věku a hmotnosti, ale samozřejmě také na aktivitě a stavu jako takového. Asi se budete divit, ale odborníci nedoporučují pít příliš mnoho slazených nápojů, džusů a podobně. Už vůbec ne coca colové nápoje nebo například kávu. Množství vypité kávy se navíc z celkového množství tekutin odčítá.

mixteeČaj je velmi vhodným nápojem nejen pro dospělé, ale i pro děti. Kvalitní černý čaj obsahuje povzbuzující látky, proto si ho dopřejte zejména v dopoledních hodinách. Černý čaj se naučte pít místo kávy. Během dne můžete vypít snad hektolitry čaje ovocného, bylinkového nebo zeleného. V nabídce supermarketů, ale i internetových obchodů najdete i čaje speciální, bílé, nebo s různými příchutěmi.

Pokud máte pocit, že neslazený čaj nemůžete vypít, slaďte ho stévií nebo medem. Stévie je bylinka, jejíž listy jsou sladké v čerstvém i sušené stavu. Med zase obsahuje velmi mnoho blahodárných látek. Zejména při nemoci rádi sáhneme po horkých nápojích. Nikdy nesmíte zanevřít na citron a zázvor. Ty vám v kombinaci s kvalitním čajem zaručeně pomohou od chřipky i nachlazení. Čaj je jednoduše nápoj milovaný po staletí a jeho obliba zcela jistě neklesne.