Archiv rubriky ◊ Bylinky ◊

21 Lis 2012 Kvalita finských přírodních produktů

Snažíte se žít zdravým životním stylem? Tedy stravovat se co nejkvalitněji, nezdravěji a nejpřírodněji? Jestliže hodně dáte na to, odkud výrobek prochází, jak a na čem byl testován a hlavně z čeho je vyroben a jaké, ať už škodlivé, nebo zdraví prospěšné látky obsahuje, máme tu něco přesně pro vás.

doplnky stravy

Doplňky stravy, které k nám přicházejí z Finska, mají prvotřídní kvalitu. Všechny, které jsou k dostání, jsou výhradně přírodními doplňky stravy. Pokud si některý z nich objednáte, dopraví vám ho až domů proškolený odborník, a to zcela zdarma. Je to takový bonus.

Tyto produkty najdete v sedmi zemích EU. Na trhu se nacházejí již 20 let. Jsou schvalovány lékařským grémiem, což je sdružení lékařů (v současné době se počet lékařů pohybuje okolo 2000), kteří jsou z různých oborů, ti pak garantují bezchybný výběr výrobků. Společně posuzují nezávadnost a prospěšnost výrobků. Seriózností a nezávadností si tak můžete být víc než jisti. Tento tým pak proškoluje odborníky, kteří produkty distribuují.

Na stránkách společnosti Finclub naleznete i rozsáhlou online poradnu, kde můžete hledat pomoc i vhodnou radu při výběru.

ubiquinolMezi nejnovější a nežádanější výrobky patří třeba Fin Candimis. Jsou to kapky, které obsahují oregánový olej. Pozitivně působí na vaše střeva a tak snadno předejdete střevním potížím. Také jsou vhodné proti plísním, které mohou napadnout vaši pokožku, ale zrovna tak dobře i vnitřní orgány. Dalším žádaným produktem je fin Ubiquinol Megacaps. To jsou kapsle, které prospívají celému organismu. Obsahují koenzym Q10 a jsou prospěšné pro dobrý stav srdce, jsou dobré proti stárnutí, i jako životabudič. Tím, že všechny výrobky jsou založeny na přírodní bázi, fungují mnohem lépe, spolehlivěji a efektivněji, než ty chemické.

22 Led 2012 Sněžná růže-čemeřice
 |  Rubrika: Bylinky, Zahrada, Zajímavosti  | Štítky: ,  | Zanechte komentář

cemericePoslové jara, to je jasné téma pro studené lednové dny. Jak se těšíte na jaro vy a začíná pro vás vždy v březnu? Pro mě jaro začne, když na zahrádce rozkvétají první jarní rostlinky. Miluji sněženky, bledule, ale také čemeřice.

Čemeřice nejsou nadarmo považovány za sněžné růže. Jejich kalichovité, několik centimetrů velké, různě barevné květy jsou dekorativní nejen na zahrádce, ale také ve váze, kde vydrží opravdu dlouho. Nejen, že jde o krásného posla jara, ale tato rostliny je navíc opředena i různými bájemi. Hodí se pro dekorace vánočního stolu a stejně jako další stálezelené rostliny (břečťan, jmelí, buxus) symbolizuje hojnost a výhru života a jara nad smrtí a zimou.

Čarodějnice znají čemeřici velmi důvěrně

Čarodějnice, mastičkáři a bylinkáři používali zejména nejjedovatější části rostliny, kterými jsou kořeny a semena. Čemeřice je ale jedovatá celá a vždy se používala jako přísada do bylinných mastí. Krom mazání se používali v práškové podobě jako „kýchadlo“.

Odkud čemeřice pochází, jak ji pěstovat a jaké druhy jsou vhodné k pěstování na našich zahradách, se dozvíte v článku Čemeřice, posel jara.

13 Lis 2011 Zázvorový čaj
 |  Rubrika: Bylinky, Zajímavosti, Zdraví  | Štítky: ,  | Jeden komentář

zazvorDnešní příspěvek píšu z postele, odkud jsem celý víkend nevylezla. Podzimní viróza si došlápla i na mě. Ještě že máme možnost prolévat se kromě čaje z našich skvělých domácích šípků i čajem z čerstvého zázvoru. Zázvor je už běžně ke koupení jak ve formě čerstvého kořene – ten je samozřejmě nejlepší, tak i ve formě sušeného prášku, který se prodává jako koření.

Čaj z kořene zázvoru připravíme tak, že kousek kořene ( velký asi jako palec ) oloupeme nebo pořádně vydrhneme, nastrouháme na hrubém struhadle nebo nakrájíme na droboučké kousky, zalijeme vodou a necháme 15 minut louhovat. Ještě lepší je nechat kousky zázvoru asi pět minut povařit a louhovat už povařený kořen.

Po mírném vychladnutí přidáme spoustu citronové šťávy a medu – podle chuti. Jak citron, tak med jsou háklivé na vysoké teploty, při kterých ztrácejí svou účinnost. Pokud někomu chuť zázvoru vadí, může spolu s ním zalít i jakýkoli běžný čaj, kterým se zázvor ochutí. Naprosto ideální je kombinace zázvoru právě s drcenými šípky – v tomto případě je skutečně nejvhodnější úpravou desetiminutové povaření na mírném ohni – zázvor i šípky uvolní varem více prospěšných látek než při pouhém zalití.

Přeji dobru chuť a rychlou úlevu. A podotýkám, že zázvorový čaj je nejen lékem, ale i vynikající prevencí.

19 Zář 2011 Bez černý – plody
 |  Rubrika: Bylinky, Zajímavosti, Zdraví  | Štítky: ,  | Zanechte komentář

Právě teď je ta vhodná doba pro sběr zralých bezových plodů.

bez cernyZralé bezinky mají černou barvu, jdou lehce odtrhnout od stopek a chutnají plně, sladce, nejsou trpké. Zralé bezinky otrháme, opereme, osušíme, naložíme do sklenice a zalijeme čtyřicetiprocentním alkoholem. Necháme stát na slunném nebo alespoň teplém místě.

Během několika málo dní – pokud jsme použili opravdu dobře zralé plody, pak už po několika hodinách – se alkohol zbarví do temně rudé. Tyto bezinkové kapky užíváme jako lék při nachlazení, můžeme samozřejmě používat na počátku podzimu jako prevenci.

Plody bezinek se dají velmi dobře zpracovat i bez alkoholu – otrhané plody omyjeme, pomačkáme v hrnci, zalijeme vodou a povaříme asi deset minut. Ke konci varu přidáme cukr, nejlépe přírodní hnědý, ať už řepný či třtinový a jako konzervant použijeme citronovou šťávu. Propasírujeme, slijeme do lahviček nebo malých skleniček / např. od dětských přesnídávek / a používáme jako léčivý sirup.

Působí opravdu velmi dobře při nachlazení, proti bolestem v krku, chrapotu.

10 Čvc 2011 Letní bylinky
 |  Rubrika: Bylinky, Zdraví  | Štítky:  | 2 Komentářů

Červený jetel

jetelČervený jetel sbíráme v době květu, podle počasí je to většinou v celém průběhu června. Všechny druhy jetele jsou nějakým způsobem léčivé, červený jetel je výborná léčivka pro ženy. Mezi ostatními druhy jetele se vyznačuje vyšším vzrůstem, není plazivý,  listy jsou zelené bez žíhání. Květy mají červenofialovou barvu a jsou o poznání větší než fialový plazivý jetel.

Jetel obsahuje fytoestrogeny, rostlinné hormony, svým složením velmi blízké ženským pohlavním hormonům. Čaj z červeného jetele velmi dobře nahrazuje chemické preparáty užívané při potížích v klimakteriu a nemá, na rozdíl od nich, vedlejší účinky. U pití tohoto čaje, ostatně jako u téměř všech bylinných čajů, je vhodné občas kůru na týden přerušit.

Kontryhel obecný

kontryhelV polovině června je vhodná doba na sbírání kontryhele obecného. Za slunečního dne sbíráme čerstvé otevřené lístky kontryhele , typické svým tvarem obráceného paraplíčka , v kterém se několik hodin udržuje ranní kapka rosy. Kontryhel je výborná bylinka pro ženy, stejně jako červený jetel a řebříček. /Kontryhel ve směsi se stejným dílem řebříčku je nejúčinnější./Na sběr řebříčku je ale ještě čas. Pití kontryhelového čaje nemá žádné vedlejší účinky. Příznivě ovlivňuje periodu, pomáhá jak mladým dívkám na začátku puberty, tak i ženám v období přechodu. Velmi dobré jsou i sedací koupele při jakýchkoli ženských potížích.

Kontryhel se dále používá i pro posilnění srdce, při chudokrevnosti a při horečkách. Omývání ran urychluje hojení a zabraňuje hnisání. Doporučuje se jako podpůrná léčba při cukrovce a při skleróze.

Přeslička rolní

preslickaDoporučuji nevynechat ani sběr přesličky rolní. Dejte ale pozor, aby byla opravdu rolní, ne lesní. Přeslička lesní je mírně jedovatá, nehodí se pro vnitřní užití. Můžeme ji použít na oplachy vlasů – má velký obsah křemíku. Vhodná je ale, stejně jako přeslička rolní,  na sedací koupele při zánětu močového měchýře, při prochladnutí.

Přeslička rolní roste na okrajích polí, u železničních tratí, na rumištích. Je silnější a mohutnější než přeslička lesní, která působí jemným, pavučinkovým dojmem. Přeslička rolní je velice prospěšná ledvinám, rozpouští kameny v ledvinách i v močových cestách. Velmi pomáhá při revmatismu a dně, posiluje nervy.

Přesličkový čaj mírní křeče v žaludku a léčí žlučník a játra. Při bolesti plotének podpoříme pití čaje ještě zábaly, kdy si přesličku, kterou jsme použili na čaj, přiložíme teplou na bolavé místo. Léčbu podpoříme sedavou koupelí. Nenahraditelné je omývání přesličkovým nálevem při zánětu nehtového lůžka, který ustupuje často už při prvním zábalu. Mizí i různé vyrážky a nečistoty pleti, mizí problémy s lupy, pokud používáme odvar z přesličky. Přeslička je vynikající bylinka na posílení vlasů a nehtů, na zlepšení kvality pleti. Pomáhá jak čaj, tak omývání pleti a vlasů.

Sedací koupel / u většiny bylinek / připravíme tak, že dvouhrst bylinek namočíme do studené vody a necháme působit několik hodin, třeba přes noc, pak teprve přivedeme k varu a necháme čtvrt hodiny louhovat.

27 Čer 2011 Sbíráme jarní bylinky
 |  Rubrika: Bylinky, Zdraví  | Štítky:  | Jeden komentář

Kopřivy

leciva koprivaKonec dubna, začátek května je ideální čas na sběr mladých kopřiv. Že je kopřiva jednou z nejlepších bylinek na pročištění organismu víme asi všichni, tak si jen připomeňme, že si naše tělo každoročně zaslouží alespoň třítýdenní kopřivovou kůru. Z kopřiv si připravíme klasický čaj – zalijeme dvě tři mladé malé kopřivy vřelou vodou a louhujeme sedm až deset minut. Je ale i další způsob, jak si udělat kopřivový nápoj, a tím je macerát. Čerstvé kopřivy zalijeme studenou vodou a necháme je v ní několik hodin – až se voda zabarví. Určitě vás překvapí, jak lahodné je toto pití. Kopřivy je pak následně ještě možné zalít vroucí vodou a získat tak klasický čaj. A pokud chcete kopřivky využít třikrát, použijte kopřivy z čaje ještě do jídla – je možné je přidat téměř do všeho. Samostatná příloha – kopřivový špenát – je vynikající. Kopřivy si samozřejmě i nasušíme, kopřivový čaj můžeme s přestávkami pít po celý rok. Čaj z kopřiv použitý zevně jako oplach je vynikající prostředek při péči o vlasy.

Květy černého bezu

cerny bezKrátce po období, kdy jsme sbírali první kopřivy, zhruba do poloviny června, nastává čas bezinek. Bezinkové květy se sbírají v rozpuku, ideální je takový květ, ve kterém je asi tak třetina ještě nerozvinutých kuliček, při zatřepání by květ neměl opadávat. Sbíráme za slunce. Bezinkový čaj je / nejlépe ve směsi s lipovými květy / výborný prostředek při nachlazení, je potopudný, čistí krev a podporu jej její tvorbu, působí antirevmaticky. Snižuje teplotu. Používá se s úspěchem ke kloktání při zánětech v krku.

Lípa

lipaZačátkem června začínají kvést lípy– doba květu se liší podle druhu stromu, obvykle o několik dnů až týdnů dříve kvete plnokvětá lípa, stromy s drobnějšími květy později. Léčivé jsou oba druhy. Lípa je univerzálně prospěšná léčivka – aktivuje imunitní systém, působí zklidňujícím způsobem na nervy. Pomáhá zvládnout nachlazení, kašel, chrapot. Uvolňuje hleny. Reguluje trávení, pomáhá při křečích. Posiluje ledviny a močový měchýř. Zklidňuje žlučník. Lipový čaj je výborným pleťovým tonikem a prospívá vlasům – používáme jako poslední oplach. Lipový čaj patří k nejlahodnějším bylinkovým čajům, oslazený kvalitním medem má jedinečnou chuť i vůni.